Avokádo

Avokádo má dužnatý plod hruškovitého tvaru, zelené barvy, velkou peckou uvnitř plodu a kožnatou slupkou. Plody obsahují značné množství vitaminu D a patří nejvýživnější ovoce na světě. Už 100g avokáda pokryje denní spotřebu vitaminu D, který reguluje ukládání vápníku do kostí, zpevňuje je a činí je tak odolnějšími.
V současné době existuje asi 130 různých odrůd avokáda. Strom může dosáhnout výšky až 15 m, zatímco samotný plod je známý širokou škálou tvarů a velikostí - nejčastější je avokádo ve tvaru hrušky. Hmotnost plodů se pohybuje v rozmezí od 50 do 900 gramů! 
Plody avokáda jsou zdrojem vitamínů: B1, B2, B3, B6, K, A, C a E a minerálů draslíku, hořčíku, vápníku a železa.
 
 

Avokádo a jeho účinky:
Avokádo

 • brainfood
 • nejhodnotnější ovoce
 • obsahuje téměř všechny vitamíny, chybí mu pouze vitamin D
 • velmi nízkým obsahem cukru - pro diabetiky
 • biotin pečuje o pokožku, zlepšuje vidění, odstraňuje ranní nevolnosti u těhotných žen
 • vitamín B1 je základní stavební blok pro centrální nervový systém, zmírňuje podráždění, duševní poruchy, pomáhá vyrovnat se se stresem a nespavostí
 • lutein obsažený v avokádu také snižuje riziko rakoviny prostaty a rozvoj slepoty u starších lidí 
 • hořčík, vápník a železo obsažené v avokádu - ideální minerální pro lidi, kteří mají problémy s krevním oběhem a poruchami krve (například nedostatek železa, a tedy nízkou hladinu hemoglobinu v krvi). 
 • snižuje riziko osteoporózy
 • reguluje ukládání vápníku do kostí

Využití pecky z avokáda:

Pecka obsahuje více živin, než samotný plod avokáda, většina lidí však pecku zahodí.
 
 • až 70% antioxidantů obsažených v avokádu se nachází právě v jádru
 • obsahuje i velké množství polyfenolů
Pecku můžeme využít tak, že ji překrojíme ostrým nožem, rozkrájíme na malé kousky, rozmixujeme v mixéru a můžeme přidat do snídaňových směsí a nebo si vyrobit smoothie
 
 • ingredience: šálek vody, jeden zralý banán, 2 hrsti čerstvého špenátu, ½ jablka nebo půl hrušky, 1 avokádo, drť z pecky avokáda, kousek zázvoru, šťáva z půl citronu
 

Tip jak si vypěstovat z pecky vlastní avokádo

Pecku vyloupneme z plodu a očistíme jí od různých zbytků dužiny. Ze špejle si připravíme tři dřívka, která seřízneme na jednom konci do špičky a zhruba v půlce pecky zapíchneme mírně dovnitř tak, aby nám dřívka trčela symetricky na tři směry. Vezmeme vhodnou sklenici a pecku na ni posadíme. Cílem je, aby se pecka neponořila do sklenice celá, ale byla v ní jen částečně svým širším koncem.

Inkubace

Do sklenice s vodou pomořte pecku avokáda tak, aby byla ponořena asi jeden centimetr pod vodou. Postavíme ji na teplé a zastíněné místo. Pravidelně doléváme vodu do požadované výše. Proces je časově náročný. Avokádo začne pouštět kořínky až po pěti nebo šesti týdnech. Když už máme kořínky husté, postoupíme k dalšímu kroku, kterým je pochopitelně zasazení.

Zasazení a pěstování

Připravíme si dostatečně velký květináč, do kterého dáme půdu z kvalitního kompostu. Pecku dáme asi sedm centimetrů hluboko. Pravidelně zaléváme, až se objeví stonek. Mladou rostlinu dáme na místo, kde ji neohrozí průvan. Měla by mít dost sluníčka i tepla. Avokádo poměrně rychle roste, ale není to úplně žádoucí. Abyste získali pěknou rostlinu, výhon při výšce asi 15 – 18 centimetrů seřízněte. Nikdy nenechte půdu v květináči vyschnout a občas můžete rosit i listy.

Zdroj: instory.cz

Chia puding s avokádem a borůvkami

Diskusní téma: Avokádo

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek