Stres a stresové situace

stres je důsledkem dnešní uspěchané doby. Jsme stále pod větším tlakem, v zaměstnání musíme zvládat stále více věcí ve velmi Streskrátké době. A přijde me domů a musíme zvládnout osobní a rodinný život, a pro čas na relaxaci a odpočinek už nezbývá místo. Tělo i mysl je v neustálem stresu bez možnosti regenerace. A to je příčinou řady zdravotních komplikací, fyzický a psymických nemocí.
Stres a stresové adrenalinové situace nás mohou někdy pozitivně, ale pokud nám stres vládne dlouhodobě, negativně se to podepíše na psychickém a fyzickém zdraví. Stresovou reakci těla může vyvolat nadměrná fyzická, psychická a emocionální zátěž. Pokud se člověk dlouhodobě cítí ve stresu a tělo je neustále v napětí máte to negativní důsledky na orgány a celé tělo. Tělo si postupně zafixuje nezdravou fyzickou reakci, vznikne řetězec pochodů, které změní imunologickou stabilitu na patopogický stav, jenž může vést k onemocnění.
 

Imunitní systém - poškozená imunita

Jak jsme již uvedli výšek stres má negativní důledky na lidské zdraví. Odborná literatura popisuje tzv. adaptační syndrom na stres, který má tři fáze:
  • poplach - pocit že se něco děje, ale nevíme co s tím
  • adaptace - sklouzneme do nezdravé stereotypní reakce
  • vyčerpání psychická a následně fyzické
Na fyzické úrovni stres působí na imunitní, nervový a hormonální systém. Ve fyzických oblastech stres působí negativně například na vegetativní a endokrynní systém, hormony ovlivňují příjem tekutin a metabolismus, jsou např. ovlivněny žlázy s vnitřní sekrecí. V kůře nadledvinek se do těla vyplavují hormony jako je adrenalin a glukokortikoidy. V důsledku těchto a dalších dlouhodobě se opakujících a vzájemně provázaných reakcí na fyzické a psychické úrovni může být celý organismus nebo některý z těchto systémů natolik oslaben, že onemocníme.
 

Hlavní roli hrají hormony

při stresu se začnou tvořit stresové hormony, stoupá krevní tlak a krev proudí rychleji, zrychlí se i dech a činnost štítné žlázy, srdce se rozběhne a trávení se zpomalí. Zbystří se sluch a zrak, stoupne hladina cukru v těle ( abychom měli více energie ) a napnou se svaly. Stes může vést až k žaludeční neuróze, zhoršení paměti, k srdečním a trávícím potížím, projevuje se i nepravidelná menstruace a snížení plodnosti. Dlouhotrvající stres může být způsoben nedměrnou pracovní zátěží, manželskými, rodinnými a finančními problémy, nedostatečným odpočinkem a také strachem z vážných onemocnění.Důsledkem těchto příčin jsou psychické poruchy, zejména deprese.
 

Relaxace abychom se uvolnili

dlouhodobý stres neúměrně zatěžuje organismus a proto je důležité se pravidelně uvolńovat a zbavit napětí. Při nedostatku času můžeme využít přestávky k meditaci. ( sedíme v sedě, oprostíme se od starostí a nepříjemností - hluboce se nadechneme nosem co nejdelší dobu bez nadměrného úsilí, následně zadržte dech na stejnou dobu a následně vydechneme zhruba stejnou dobu ), toto cvičení několikrát opakujte.
 

Jak proti stresu

abychom získali odolnost vůči stresu je nutné změnit jídelníček např. nezdravá smažená jídla  a nahradíme je čerstvým ovocem a zeleninou s dostatkem vlákniny a pitným režimem, občasně nějaká sladkost pro zpestření jídelníčku není na škodu. Základem stravy je pevný řád, pokud se uchýlíme v případě hladu k pojídání nezdravých slaných brambůrek nebo tyčinek ( které nám dodají rychlou energii a zahnali hlad ) tím položíme základ k večernímu vybílení ledničky.

Jak na to? Naplánujte si na celý den jídlo a udělejte si hlavně na něj čas. Jídlo by mělo obsahovat bílkoviny, kvalkitní sacharidy a zdravé tuky. Budete li dostávat do těla v průběhu dne dostatek tekutin a živin, nebudou vás přepadat náhlé chutě a velmi sladké a slané potraviny. Ke každému pokrmu přidejte porci zeleniny nebo ovoce ( je doporučeno cca 500g za den ) - zdroj vitamínů, vlákniny a minerálů.

Tryptofan, 

esenciální aminokyselina, kterou si tělo nedokáže vyrobit a jejím zdrojem je strava ( kešu ořechy, slunečnicová semínka, ovesné vločky, mléko, pečivo, sýry, banány, špenát, libové maso ). Tryptofan se díky pyridoxinu ( vitamin B6 ) mění na serotonin a melatonin. Nedostatek serotoninu ma za následek zvýšený stres, úzkost, špatnou náladu, nutkání k přejídání a i deprese.

hormon serotonin ovlivňuje emoce, náladu a dokonce a spánek a chuť k jídlu. Pokud je ho však málo jsme vystresování a nervózní.
 

Melatonin

hormon prospívající kvalitnímu spánku, jeho tvorba je ovlivněna intenzitou světla ( čím méně světla, tím více se melatonin tvoří ).
 

Pitný režim

každý člověk potřebuje pravidelný pitný režim, které je též ovlivněn skladbou stravy. ( doporučuje se na 1kg váhy cca 40 mililitrů tekutiny ) Dostatek tekutin poznáme lajcky podle byrvy moči ( bezbarvá nebo světle žlutá, tmavší moč nám dává signál nedostatku tekutin ). Pokud kozumujeme nasycené tuky a málo vlákniny, může to způsobit zácpu. Pokud však změníme jídelníček a zařadíme zvýšený obsah ovoce a zeleniny potíže se zácpou odezní.
 

Přírodní potraviny proti stresu:

Kde koupit přírodní superpotraviny proti stresu?

 

Ořechy a semínka proti stresu

Odolávať stresu budete ľahšie aj vďaka niektorým potravinám. Veľmi výhodné sú z tohto hľadiska orechy. "Konzumujte denne hrsť orechov alebo semienok a zbavíte sa psychického napätia, nervozity, podráždenosti, posilníte si imunitný systém a budete mať viac energie. Orechy a semená totiž obsahujú tryptofán a tyrozín, rovnako tak aj veľké množstvo horčíka a železa. Týchto pozitívnych efektov najlepšie dosiahnete, ak budete jesť orechy v prírodnej, neslané a nepražené podobě.
 

Byliny proti stresu:

  • třezalka tečkovaná ( celkově uklidní a srovná nervovou disharmonii, přírodní lék proti depresím a stresu )
  • kozlík lékařský ( prevence a zklidnění při stresu, zmírňuje nervozitu a úzkost, navozuje klidný spánek )
  • máta peprná ( vyrovnává psychické výkyvy, pomáhá při bolestech hlavy, potlačuje stres )
  • mučenka ( likviduje příznaky stresu, pomáhá při podrážděnosti a histerii, mírní úzkost a navozuje spánek )
  • bazalka pravá ( prospívá při nadměrném stresu, únavě a vyčerpání, uvolňuje napětí )
  • šišák bajkalský ( sedativum, eliminuje stres, pomáhá při úzkostech a zklidňuje emoce )
  • dobromysl obecná ( odvádí škodlivé látky z těla, srovnává hormonální nerovnováhu, zklidňuje nervy )
  • šalvěj lékařská ( tiší nervový systém, navozuje klidný spánek, pomáhá zvládat stres )
  • maliník obecný ( prevence proti depresím )

Nemoci způsobené stresem, např.

  • roztroušená skleróza
Při této nemoci prospívá pohyb, soustředit se na aktivitu, kterou vykonávám, učit se novým věcem, obecně jakékoliv studium.
 

Pravidelný pohyb prospívá při:

  • odbourávání stresu, zlepšuje náladu
  • podporuje růst hormohu, který podporuje tvorbu svaloviny
  • zvyšuje hustotu kostní tkáně
  • podporuje rozklad tuků
  • zvyšuje hladinu prospěšného cholesterolu HDL
  • působí proti stárnutí
  • snižování rizika rakoviny
  • posiluje svaly srdce a plic
Pravidelný pohyb ( interzivní intervalový trénink )- nejvhodnější je střídaní kombinace 30 sekundového intenzivního cvičení a 90 ( případně 120 ) sekundové zklidnění a opakujeme min 3 - 6 krát a to 3 - 5 x týdně. ( může to být běh, jízda na kole, plavání, veslování atd...)
Zdroj: byliny revue

Diskusní téma: Stres a stresové situace

stres

michal 14.11.2020
moc dobre.

Přidat nový příspěvek