Avokádo
Avokádo a jeho účinky:

- brainfood
- nejhodnotnější ovoce
- velmi nízkým obsahem cukru - pro diabetiky
- biotin pečuje o pokožku, zlepšuje vidění, odstraňuje ranní nevolnosti u těhotných žen
- vitamín B1 je základní stavební blok pro centrální nervový systém, zmírňuje podráždění, duševní poruchy, pomáhá vyrovnat se se stresem a nespavostí
- lutein obsažený v avokádu také snižuje riziko rakoviny prostaty a rozvoj slepoty u starších lidí
- hořčík, vápník a železo obsažené v avokádu - ideální minerální pro lidi, kteří mají problémy s krevním oběhem a poruchami krve (například nedostatek železa, a tedy nízkou hladinu hemoglobinu v krvi).
- snižuje riziko osteoporózy
- reguluje ukládání vápníku do kostí
- prevence rakoviny
Pokud je plod avokáda tvrdý, jak zajistit jeho dozrátí?
- tvrdé avokádo zabalíme do alobalu, umístíme ho na plech a „pečeme“ v troubě vyhřáté na 90 °C asi 10 minut
- pro jistotu a raději avokádo průběžně kontrolujeme a potom vyjmeme z trouby, až bude měkké
- opatrně ho vybalíme z alobalu a servírujeme.
- více
Využití pecky z avokáda:
- až 70% antioxidantů obsažených v avokádu se nachází právě v jádru
- obsahuje i velké množství polyfenolů
- ingredience: šálek vody, jeden zralý banán, 2 hrsti čerstvého špenátu, ½ jablka nebo půl hrušky, 1 avokádo, drť z pecky avokáda, kousek zázvoru, šťáva z půl citronu
Tip jak si vypěstovat z pecky vlastní avokádo
Pecku vyloupneme z plodu a očistíme jí od různých zbytků dužiny. Ze špejle si připravíme tři dřívka, která seřízneme na jednom konci do špičky a zhruba v půlce pecky zapíchneme mírně dovnitř tak, aby nám dřívka trčela symetricky na tři směry. Vezmeme vhodnou sklenici a pecku na ni posadíme. Cílem je, aby se pecka neponořila do sklenice celá, ale byla v ní jen částečně svým širším koncem.
Inkubace
Do sklenice s vodou pomořte pecku avokáda tak, aby byla ponořena asi jeden centimetr pod vodou. Postavíme ji na teplé a zastíněné místo. Pravidelně doléváme vodu do požadované výše. Proces je časově náročný. Avokádo začne pouštět kořínky až po pěti nebo šesti týdnech. Když už máme kořínky husté, postoupíme k dalšímu kroku, kterým je pochopitelně zasazení.
Zasazení a pěstování
Připravíme si dostatečně velký květináč, do kterého dáme půdu z kvalitního kompostu. Pecku dáme asi sedm centimetrů hluboko. Pravidelně zaléváme, až se objeví stonek. Mladou rostlinu dáme na místo, kde ji neohrozí průvan. Měla by mít dost sluníčka i tepla. Avokádo poměrně rychle roste, ale není to úplně žádoucí. Abyste získali pěknou rostlinu, výhon při výšce asi 15 – 18 centimetrů seřízněte. Nikdy nenechte půdu v květináči vyschnout a občas můžete rosit i listy.
Avokádo z pecky se dá vypěstovat poměrně snadno a rychle
Pecku avokáda je nejprve dobře očistíme od všech zbytků dužiny. Jakékoli zbytky dužiny totiž začnou časem zahnívat a hniloba by překazila proces klíčení.
Po obvodu pecky udělejte zhruba ve stejné vzdálenosti tři otvory. Použít můžete například šídlo. Do každého otvoru vsuňte špejli a pecku zaklesněte za okraj sklenice. Plochý konec pecky by se měl dotýkat hladiny vody ve sklenici. Vodu ve sklenici doplňujte postupně tak, aby byla pecka stále v kontaktu s vodou.
Po několika týdnech, když kořeny zaplní většinu sklenice, se objeví vysoký stonek. Květináč asi o průměru 9 cm naplňte substrátem pro množení nebo výsev. Pecku zasaďte do zeminy z jedné třetiny, dvě třetiny musí zůstat nad zemí.
V této fázi již můžete o avokádo pečovat jako o každou běžnou rostlinu. Jakmile povyroste, přesaďte avokádo do většího květináče. Při přesazování nechte kořenový bal nedotčený. Po obvodu přisypte hlinitý substrát. Květináč lehce přeplňte, po zalití si zemina totiž trochu sedne.
Rostlinu pravidelně zaštipujte. Tím povzbudíte tvorbu postranních výhonů. Rostlina se pak rozkošatí. Rostlinu v létě zalévejte poměrně často. Mezi zálivkami nechejte zeminu vyschnout. V zimě množství vody výrazně omezte.
Zdroj: instory.cz
Diskusní téma: Avokádo
Nebyly nalezeny žádné příspěvky.