Mléko
Mléko je zdrojem vitamínů skupiny B, A, D, E, K a minerálů (vápník, hořčík, sodík, draslík, fosfor, chlor, železo, měď, zinek, selen, jód). Mléko je zdrojem esenciálních aminokyseliny, které napomáhají růstu svalové hmoty i dalších tkání a podporují odolnost oranismu. Z kravského mléka se vyrábí tvaroh, neodtučněné jogurty, máslo, syrovátka.
-
laktózová intolerance, jedinci mají nedostatek enzymu laktázy a nejsou schopni zpracovat a vstřebat mléčný cukr – laktózu. Činností střevních bakterií nestrávená laktóza kvasí a dochází k nadměrné produkci plynů. Důsledkem toho jsou bolesti břicha, nadýmání a průjmy
Mezi tzv. přírodní tekutiny můžeme počítat mléka získaná se semen, ořechů a samozřejmě vodu, zejména pramenitou či přírodně upravenou (např. šungitová voda – získaná s využitím šungitové drti).
Nabízíme:
- ořechová mléka (mandlové, kokosové)
- mléko ze semen (makové, konopné, lněné)
- kokosové mléko
- kokosová voda
- březová míza
Kravské mléko jako fungicid na zahrádce:
- laktoferin, obsažený v kravském mléce, je silný baktericid a fungicid
Mléko může být úspěšně použito k boji proti houbovým chorobám, jako jsou plísně, hniloba a padlí. Postřik zředěné směsi snižuje náchylnost rostlin k napadení houbami. Pro postřik použijte jeden díl mléka a dva až tři díly vody. Tuto směs aplikujte na listy každých 10 dní.
Mléko prospívá i rostlinám. Navíc cukry v mléce přispějí k dosažení zdravějších plodin. Toto mléčné hnojivo můžete použít i pro svou zeleninu: rajčata, papriky. Smíchejte vodu a mléko 1:1